Loading...

BREIKAS (BREAKING )

Šokių stilius

Breiko šokis labiausiai išsiskiria iš visų kitų Hip Hop kultūrai priklausančių šokio stilių. Breikas kilęs iš Bronkso (New York), apie 1970 m., visame pasaulyje išpopuliarėjo 1980-1990-aisiais. Patį terminą „B-Boy“ sukūrė DJ Kool Herc vieno savo vedamo renginio metu sušukęs „B-Boys, are you ready?“. Iš pradžių Breikaspopuliariausias buvo tarp žemesnės socialinės ekonominės klasės juodaodžių vaikinų (daugelis jų buvo gatvės gaujų nariai), tačiau netrukus šį šokio stilių pamilo ir kiti. Breikas – tai labai kūrybiškas, akrobatiškas, bei fiziškai sudėtingas šokio stilius, turintis asociaciją su afrikietiškais – braziliškais kariniais ritualiniais meniniais šokiais.
Didžiulę įtaką breiko atsiradimui turėjo to meto ryški disko eros žvaigždė James Brown, bei jo kuriama muzika. Kai kurie žmonės jį netgi vadino Breiko krikštatėviu. James Brown scenoje labai daug šokdavo, nors jo šokis primindavo chaotišką bėgiojimą scenoje su greitais rankų mostais, tačiau teigiama, kad tai buvo breiko pradžių pradžia. Netgi prieš atsirandant terminui B-Boying šokėjai buvo vadinami „Good Foot“ pagal James Brown sukurtą dainą „The Good Foot“.
Dar viena įžimybė padariusi nemažą įtaką breiko kultūrai bei stiliui buvo kovinių filmų žvaigždė Bruce Lee. Nemažai jo naudojamų kovos judesių buvo įtraukti į B-Boying. Pavyzdžiui judesys „windmills“.
Labai daug prie breiko populiarinimo ne tik Amerikoje bet ir Europoje prisidėjo žiniasklaida bei filmai, kuriuose buvo įterpiamios scenos su breiko šokiais. Pvz.: „Flashdance”, „Breakin'”, „Beat street” ir kiti.  Apytiksliai 1986-tais metais breikas atkeliavo į Europą, pradėjo kurtis vis daugiau breiko komandų, tokiu kaip „Second To None“ (Vokietija), „Battle Squad“ (Vokietija), „Actual Force“ (Prancūzija). Kiek vėliau breikas pradėjo aktyviai reikštis ir tuometinės TSRS teritorijoje, tuo pačiu ir Lietuvoje.
Žinoma ne visada breikas buvo populiarumo viršūnėje, kaip ir daugumoje šokio stilių, buvo periodų kai breiko banga buvo aprimusi, tačiau „didysis atgimimas“ įvyko 1990 m.
Šeštojo dešimtmečio pabaigoje breikas egzistavo dviejomis šokio formomis: Niujorkietiškas akrobatinis stilius, vadinamas „apatiniu breiku“, ir Los Andželo stilius– „viršutinis breikas“. Visgi populiariausias šio šokio stiliaus išraiškos būdas buvo šokėjų susibūrimas į komandas ir varžymasis tarpusavyje.

Breiko šokio elementus galima būtų išskirtyti į:

  1. Toprock – „šokama” dalis, kai judesiai atliekami stovint vertikalioje pozicijoje, dažniausiai naudojami kaip įžanga į sekančius judesius.
  2. Footwork – tai kojų judesiai atliekami, ant grindų, liečiant žemę ir kojomis ir rankomis.
  3. Power Moves – sukimasis,  akrobatiniai triukai, vieni iš sunkiausių break dance judesių, labai patinkantys žiūrovams ir labai palankiai vertinami teisėjų.
  4. Freezes – įspūdingi judesiai – tai lyg sustingimas nuotraukai, kuriuo dažnai užbaigiamas šokis ar šokio choreografijos dalis.