Mūsų dažnai klausia – ,,Kuo skiriasi Hip Hop ir Street Dance (Liet. Gatvės šokiai)?” Paprasčiausia būtų pasakyti taip – Street Dance (Gatvės šokiai) yra gatvės šokių visuma, į kurią įeina Hip Hop Dance, House Dance, B-Boying arba Break Dance, Popping ir Locking.
Yra parašyta daugybė straipsnių apie Hip Hop’o kultūrą, šokį, tad tam, kad nesikartoti, pasistengsime trumpai pateikti informaciją naujokams…
Stilius, kuris šiuo metu yra bene populiariausias iš gatvės šokių visame pasaulyje, yra New School Dance. Jis susideda iš House Dance ir Hip Hop Dance. Popping (į kurį šiais laikais įdedama daug Tutting ir Waving judesių), bei Locking ir Break Dance priskiriami prie senosios kartos – Old School Dance.
Apie 1980-uosius Hip Hop’o era prasidėjo, o apie 1990-uosius ji sužydėjo…
Tad apie viską po truputį:
Nuo 1980-ųjų žmonės, šokę Hip Hop’ą ir Housą, išplėtojo naują stilių – New Style. Iš pradžių šis stilius išpopuliarėjo Amerikoje, o vėliau persikėlė į platųjį pasaulį. Dažnai sakoma, jog stiliaus pavadinimas kilęs ne dėl to, kad nauji judesiai, o dėl to, kad šaknys iš New Yorko.
Manoma, kad prie Hip Hop’o populiarinimo labiausiai prisidėjo Old School Dance šokėjas Buddha Stretch. Dabar jis laikomas pradininku to, kas šiuo metu vadinama Hip Hop’u bendrai. M.Jackson’as, M. Carrey ir daugelis kitų to meto atlikėjų savo pasirodymuose naudojo Hip Hop’o judesius.
Taigi Hip Hop’o kultūra prasidėjo pietų Bronkse apie 1973 m. iš 1960-1970-ųjų metų latino ir juodukų kultūros. Hip Hop’as prieš tai, kai jis dar nebuvo vadinamas Hip Hop’u, atskiruose rajonuose turėjo tam tikrą savo išraišką. Bronkse – tai buvo B-Boying ir Rocking, Brukline vadinosi Freak Style bei Brooklin Rock. Tai buvo savotiškas Hip Hop’o kelias į visuomenę. Dauguma šokėjų, kurie šokdavo tik vieną stilių tapo paslankesni, pradėjo visus Hip Hop‘o stilius derinti bei maišyti. B-Boys (Breikeriai arba kitaip Break Dance šokėjai) tai vadino Freestyle, o kiti vadino Hip Hop’u, nes tuo metu šokiai buvo šokami pagal Hip Hop’o muziką. Pats B-Boying’as buvo šokamas pagal Breaks, o Breaks atėjo iš Funk’o ir Salsa įrašų.
Apie judesių ir žingsnių pavadinimus:
„Dauguma judesių pavadinimų buvo iš Hip Hop’o dainų, pvz. ,,Do The Wop!!…’’, tad tu darei judesį ,,Wop’’, nes daina taip vadinosi ir t.t. Dėl to kiekviena daina turėjo savo judesius ir žmonės juos darydavo, kai ta daina skambėdavo. Kai mes pradėjome šokti, tai tiesiog paėmėm viską, kas tuo metu buvo ir pradėjom miksuoti. Taip gimė Freestyle, nes tai buvo įvairių judesių mišinys’’ – kalbėjo Buddha, Link ir Caleaf.
Pristatome keletą pagrindinių žingsnelių:
,,The Smurf’’ – Gatvės ir socialinis šokis, itrauktas i Hip Hop’ą vėlyvaisiais 1980-aisiais.
,,The Prep’’ – Preparation – pasiruošimas.
,,Reebok’’ – pavadintas kedų garbei, nes 1980-aisiais jie buvo labai populiarūs.
,,The Wop!’’ – pavadintas dėl to, kad buvo daina ,,Do The Wop!’’, atliekama B Fat. Ir toje dainoje atlikėjas pasakojo, kaip daryti tą judesį.
,,Cabbage Patch’’ – (pažodžiui – kopūsto lopas) – pavadintas lėlės garbei ankstyvaisiais 1980-aisiais.
,,Happy Feet’’ – neaišku iš kur kilo pavadinimas, bet matyt šokėjai tai darydami buvo tokie laimingi, kad kojos judėjo visur. Dažniausiai buvo šokamas pagal Douge Fresh dainą ,,The Show’’.
Taip pat buvo dar vienas laiko ir šokio stilių keitimosi tarpsnis, kurį vadino ,,Middle School Hip Hop’’ (tarpas tarp Old ir New).
Prasidėjo ir išpopuliarėjo 1991-1997 metais. Dar vadinamas Video amžiumi, nes daug dainininkų pradėjo naudoti šokėjus savo klipuose. Tais laikai labai išpopuliarėjo ,,Timberland’’drabužiai (džemperiai su kapišonais ir beisbolo kepuraitėm, kurios dažnai buvo nusuktos atgal), klubuose – ,,Tommy Hillfiger’’ drabužiai, slidininkų ,,Drescode’’as. Taip dažniausiai rengdavosi New Yorke ir rytinėje pakrantėje. Vakarų pakrantėje vyravo kitokios mados.
Keletas žingsnelių:
,,Party Machine’’ – kilo iš vienos populiarios tuo metu laidos ir tą šokį galėjo daug kas atlikti, nes jis nebuvo sudetingas.
,,Running Man’’ – praktiškai jungiamasis tiltas, tarp seno Hip Hop’o ir Middle. Paremtas filmu su Arnoldu Švarcnegeriu tuo paciu pavadinimu.
,,Roger Rabbit’’ – paremtas filmu ‘’Who Stole Roger Rabbit’’.
,,Bart Simpson’’ – kuo paremtas šis žingsnelis turbūt rašyti net neverta…
,,Pepper Seed’’ ir ,,Butterfly’’ – judesiai paimti iš regio.
,,BK Bounce’’ – dviejų judesių miksas: ,,Steve Martin’’ su ,,Criss Cross’’.
Realiai New Style vadinosi dėl to, kad kiekviena vietovė (miestas) įdėjo kažką savo. Iš esmės tai panašu i senąjį Hip Hop’ą, nes tuo metu buvo tam tikras šokis, kuris buvo derinamas prie dainos ir visi jį žinojo, o dabar dainos jau kuriamos su šokiais. Dauguma žingsnių jau ne iš New York’o, o iš kitų JAV valstijų. Kaip pavyzdys galėtų būti ,,Monestary’’ (St. Louis) – mergina sugalvojo judesį ir visi ją stengėsi mėgdžioti. Taip išplito ir daugelis kitų judesių.
Keletas Žingsnelių:
,,Bankhead Bounce’’ – kilo iš Bankhead vietovės Atlantoje, pietuose. Prasidejo 90′-aisiais, vienas iš pirmųjų šokių iš Atlantos ir gavusių tarptautinį pripažinimą.
,,Walk It Out’’ – kilęs iš JAV pietų.
,,Harlem Shake’’ – kilo iš New York’o, Harlemo, iš ankstesnio šokio Al-Bee (Oldschool).
,,ATL Stomp’’ – kilo iš Atlantos, apie 2007-uosius.
New School laikotarpis
Prasidėjo maždaug 2000-siais. Po to, kai rytinė ir vakarinė pakrantės turėjo savo šlovės dienas, atėjo laikas ir pietinei JAV daliai. Nors Hip Hop’as yra kaip ir vienas muzikos stilius, tačiau kiekviena sritis turi savo judesius (Čikaga, Atlanta, New York’as). Čikagoje kojų judesiai buvo vadinami Juke, o tarkim, Memphyje tai vadinosi Jookin, jie buvo panašūs, tačiau šiek tiek ir skyrėsi.
Dar norėtųsi bent trumpai užsiminti apie vieną įdomų šokimo stilių – ,,Clips’’ (gangsterių šokis), kuris greitai tapo labai madingas baltaodžių šokėjų tarpe.
C-Walk (Clip-Walk). ,,Clip’’ yra grupuotė, kuri atsirado 70′-aisiais ir tapo priešingybe grupuotei ,,Bloods’’. Šis šokis atstovauja savo grupuotę. Pasak Skeeter Rabbit, tai buvo kaip įžanga į muštynes arba po muštynių. C-Walk geriau nešokti LA ar Brukline, nes gali baigtis labai liūdnai…