Loading...

DANCEHALL

Šokių stilius

Net jei manote, kad nematėte dancehall šokio, beveik neabejotinai tai padarysite. Daugelis hiphopo šokių judesių yra įkvėpti (arba iš tikrųjų yra) dancehall šokių judesiai. Taigi, jei kada nors žiūrėjote muzikinį vaizdo įrašą, tikriausiai matėte ir dancehall!
Tad galima drąsiai teigti, jog dancehall, kaip ir hiphopas, yra ne tik šokis – tai gyvenimo būdas, kultūra, mada, muzika, užgimusi Jamaikoje.
Dancehall, kaip muzikos judėjimas, prasidėjo apie 1970-uosius, o jo pavadinimas nurodo fizines šokių sales, kuriose žmonės susirinkdavo. Tuo metu buvo tikra rasinė ir kultūrinė takoskyra, todėl šokių salės buvo vieta, kur juodadarbių klasė galėjo susitikti, pabendrauti ir kartu smagiai praleisti laiką. Kalbant apie muziką, tuo metu tai buvo retesnė regio versija, nei ROOTS stilius, kuris dominavo didžiąją 1970-ųjų dalį.

Dancehall šokis nuolat kinta, auga ir tobulėja. Į mišinį nuolat pridedami šokių judesiai, įkvėpti populiarių dainų, todėl jei keletą metų praleisite atitolę nuo scenos, tikrai galite prarasti ryšį su naudojamais judesiais!

ŠIEK TIEK ISTORIJOS:

Devintojo dešimtmečio viduryje skaitmeniniai instrumentai tapo labiau paplitę, smarkiai pakeitę garsą, o skaitmeninis dancehall (arba RAGGA) vis labiau pasižymėjo greitesniais ritmais. Pagrindiniai dancehall muzikos elementai yra plačiai vartojama Jamaikos PATOIS, o ne standartinė jamaikietiška anglų kalba ir dėmesys skiriamas instrumentiniam takeliui (arba RIDDIMS).
Maždaug tuo metu šokis pagal juos buvo pavadintas OLD SCHOOL DANCEHALL. Šiame etape gimė švelnūs, minkšti judesiai, kuriuos kūrė vis besiplečianti Jamaikos šokėjų bendruomenė. Lėtas judėjimas pasižymėjo jausmingumu šokio aikštelėje (VIBE). Judesiai susidaro tik iš dviejų žingsnių ir taip išsiskiria nuo kitų dancehall šakų.
Šiame dešimtmetyje dancehall sulaukė pirminės sėkmės Jamaikoje, o 1990-aisiais jis tapo vis populiaresnis Jamaikos diasporos bendruomenėse.

2000-aisiais dancehall patyrė pasaulinę sėkmę, o 2010-aisiais jis pradėjo daryti didelę įtaką žinomų Vakarų menininkų ir prodiuserių kūrybai, kas padėjo dar labiau įtraukti šį žanrą į Vakarų muzikos populiarumą. Keičiantis muzikai, keitėsi ir pats šokis. Būtent šiame laikotarpyje tarp senosios ir naujosios Dancehall šakų, apie 2000-2013 metus, vyravo MIDDLE SCHOOL. Su šiuo tarpsniu atsirado ir BADMAN stilistika, kurioje vyravo griežti, agresyvūs judesiai, vaizdavę nelengvą jamaikiečių gyvenimą. Judėjimas tapo greitesnis už Old School, kuriami judesiai įgavo prasmę ir dažnai atvaizduodavo emociją, įvykį ar kitą kasdienybės elementą.

Keičiantis muzikai ir greitėjant ritmui gimė naujoji NEW SCHOOL era, iki šiol vis dar besivystanti šio puikaus bei energingo šokio šaka. Judesiai dažniausiai susidaro iš 8-16 žingsnių. Jie yra greitesni ir sudėtingesni nei ankstesnėse erose, bet taip taip pat turintys savo reikšmes.
Iš tikrųjų tiksliai nurodyti, kuriais būtent metais vyko perėjimas iš vienos stilistikos į kitą, praktiškai neįmanoma, kadangi jos labai organiškai keitėsi bei jungėsi tarpusavyje.

Bene pagrindiniai šiuo metu vyraujantys dancehall stiliai yra šie – SMOOTH, BADMAN bei FEMALE:
SMOOTH – jausmingas, minkštas, plastiškas judėjimas, kurį šoka tiek merginos, tiek vaikinai.
BADMAN pasižymi judesiais, imituojančiais ginklą, jo valdymą, galią. Judėjimas griežtas ir agresyvus.
FEMALE šoka moterys, išreiškšdamos moteriškumą bei pasitikėjimą savimi – daug judama klubais, akcentuojama figūra, o pagrindinis judesys, kurį pamatysite visur, vadinasi WINE (klubų sukimas ratu).